2018 results continued ...

October 2018

6th October - English National Relay Championships
Sutton Park, Birmingham

Senior Men 6 stage relay
(6 x 5.88km)

     
'A' team
Leg 1Roger Poolman17:25 (6th)
Leg 2Chris Rainsford17:44 (5th)
Leg 3Robel Bahelbi18:07 (3rd)
Leg 4Robert Wilson18:24 (8th)
Leg 5Alex Crossland18:26 (8th)
Leg 6Charlie Haywood18:42 (9th)
     
'B' team
Leg 1Jonathan Laybourn18:44 (49th)
Leg 2Sean Renfer18:22 (37th)
Leg 3Henry Murdoch19:08 (37th)
Leg 4Peter Chambers18:33 (31st)
Leg 5Andres Chau19:46 (35th)
Leg 6William De Doncker19:47 (39th)

     
Team positions
1stStockport Harriers1:45:07
2ndLeeds City AC1:45:32
3rdAldershot, Farnham & District1:45:40
- - - - - - - - - - - - - - - - -
9thHighgate Harriers 'A'1:48:48
39thHighgate Harriers 'B'1:54:20
76 complete teams finished

Full Mens Results

Senior Women 4 stage relay
(4 x 4.33km)

     
'A' team
Leg 1Emma Burgess15:46 (24th)
Leg 2Yasmin Goater15:24 (12th)
Leg 3Hanah Viner14:58 (6th)
Leg 4Kani Hinshelwood16:53 (12th)
     
Team positions
1stAldershot, Farnham & District57:56
2ndLeeds City AC59:29
3rdTonbridge AC59:56
- - - - - - - - - - - - - - - - -
12thHighgate Harriers 'A'63:01
68 complete teams finished

Full Womens Results

13th October - Start Fitness Metropolitan Cross Country League

Metroplitan League - Start Fitness Logo

Claybury, Woodford Green (Race 1 of 5)

     
Under 13 Girls
8Lauren Russell12:36
37Amy Chapman14:55
39Juliet Lumineau15:18
49 finishers
Team position 7th of 17

Junior Men (U17)
23Theo Machin-Paley (7th U15)15:22
36Roland Somogyi16:01
59Jack Bailey (29th U15)17:04
76Monte Watson (43rd U15)18:05
94 finishers
Team position 12th of 27

Junior Women (U17)
7Ellen Donald (4th U15)17:21
46Maxine Chapman22:10
53 finishers
Team position 11th of 19

Senior Women
2Rebecca Johnson22:55
3Yasmin Goater23:11
4Emma Burgess23:32
12Rachel Baker24:13
14Tessa Strain24:23
22Tara Bage24:56
40Catherine Airey26:04
49Sarah Bailey26:40
50Ashley Scott-Wilson26:43
69Louise Faherty27:44
91Natasha Cendrowicz 29:12
233 finishers
Match Position 1st
League table after race 1
(Division 1 - top 3 of 10)
1stHighgate Harriers317 points
2ndLondon Heathside275 points
3rdVictoria Park & Tower Hamlets266 points
     
Senior Men
2Robel Bahelbi25:21
11Roger Poolman26:37
12Robert Wilson26:41
15Terry Fawden (3rd U20)26:56
21Sean Renfer27:12
25Henry Murdoch27:26
26Peter Chambers27:37
27Murray Strain27:42
29Jonathan Laybourn27:47
39Charlie Hayward28:13
46Ben Noad28:28
47William De Doncker28:33
80Darryl Davison29:33
94Andres Chau30:05
127Laurence Heyes30:53
152Alex Holley31:30
176Steven South32:14
181Adam Lennox32:21
195Michael Ussher32:41
200Amon Triba32:58
207Nicola Carniato33:08
209Ben Wood33:14
214Rob Walker33:22
222Tom Cowling33:30
231Joseph Lowe33:46
341Richard Stewart37:10
380James Rossiter38:07
398Emmanuel Lumineau39:14
430Frederick Comman40:52
431Mark Watson40:54
462Martin Black44:37
489 finishers
Match Position 1st
League table after race 1
(Division 1 - top 3)
1stHighgate Harriers1142 points
2ndWoodford Green & EL947 points
3rdVictoria Park & Tower Hamlets 862 points

Full Results from the Met League website

 

20th October - SEAA Cross Country Relays
Wormwood Scrubs

     
Under 13 girls (3 x 2km)
'A' team
Leg 1Jess Parry9:15
Leg 2Mae MacAdam10:09
Leg 3Amy Chapman9:39
Team position: 33rd of 34

Under 15 girls (3 x 2km)
'A' team
Leg 1Ellen Donald7:48
Leg 2Louise Pradayrol8:17
Leg 3Hannah Giles8:17
Team position: 17th of 33
Incomplete 'B' team
Leg 1Kate Driscoll7:56
Leg 2Caitlin Buckley8:34

Under 17 women (3 x 2½km)
'A' team
Leg 1Maxine Chapman10.45
Leg 2Hailey Knowles10:34
Leg 3Emilie Sunnucks9:36
Team position: 24th of 26

Under 13 boys (3 x 2km)
'A' team
Leg 1Remy Weinbrecht7:20
Leg 2Jack Balme8:25
Leg 3Wiremu Nicole7:49
Team position: 14th of 27
'B' team
Leg 1Luca Spaccatrosi7:58
Leg 2Ripley Watson8:51
Leg 3Arthur Awenat9:03
Team position: 24th of 27

Under 15 boys (3 x 2km)
'A' team
Leg 1Theo Machin-Paley6:45
Leg 2Finlay Sleeman6:57
Leg 3Monte Watson7:18
Team position: 8th of 26
'B' team
Leg 1Jack Bailey7:44
Leg 2Ezra Baddiel Banks8:14
Leg 3Josh Groves8:04
Team position: 25th of 26

Senior Men (4 x 5km)
'A' Team
Leg 1Peter Chambers14:35
Leg 2Roger Poolman13:55
Leg 3Robert Wilson14:44
Leg 4Sean Renfer14:33
'B' Team
Leg 1Niki Faulkener14:05
Leg 2Jonathan Laybourn15:04
Leg 3Andrea Spaccatrosi17:57
Leg 4Chris Bailey21:24
Team positions
1stHighgate Harriers57:47
2ndBelgrave Harriers57:48
3rdThames Valley Harriers57:49
42 complete teams finished

Full Results

 

27th October - North West london YA League
Kingsbury

Full Results